Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Zagwiździu
Dziś jest: piątek, 02-06-2023, Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny

Udział w warsztatach historycznych w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach

W dniach 22-25.11.2016 roku odbyły się XI Dni Otwarte w siedzibie Muzeum w Łambinowicach. Tegoroczne spotkania z uczniami propagowały wiedzę na temat genealogii. W ramach całodziennego spotkania naszych uczniów z pracownikami muzeum odbyły się: wykład, prezentacje i warsztaty pod hasłem „Z poradnika genealoga - śladami wojennych losów przodków” .

Przedstawicielka Opolskiego Towarzystwa Genealogicznego zaprezentowała uczestnikom, w jaki sposób tworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny oraz jak gromadzić informacje o przodkach. Pracownicy Muzeum zaprezentowali z kolei metody pracy z rozmaitymi dokumentami: osobistymi oraz urzędowymi, a także relacjami świadków, które pomagają w odtwarzaniu wojennych losów jeńców rożnej narodowości. W ramach dni otwartych do dyspozycji uczestników warsztatów historycznych byli też przewodnicy muzeum, którzy oprowadzili uczniów po wystawach stałych i Miejscach Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Na terenie placówki muzealnej spędziliśmy cały dzień, wymienialiśmy uwagi z uczniami innych szkół, pracowaliśmy zespołowo, rozmawialiśmy na temat ekspozycji, zwiedzaliśmy miejsca pamięci. Do szkoły przywieźliśmy prezentacje na temat tworzenia genealogii rodzinnych i pozyskiwania informacji z różnych źródeł.

Organizatorem i opiekunem grupy była nauczycielka historii mgr A. Kulczycka-Baj, zaproszeni do udziału zostali uczniowie klas trzecich naszej szkoły. Udział w warsztatach wzięła klasa III a.   

Wszyscy uczestnicy warsztatów dziękują jednej z mam za pełnienie roli drugiego opiekuna wyjazdu oraz Radzie Rodziców przy PG w Zagwiździu za dofinansowanie kosztów przejazdu.

Tekst i fotorelacja: A. Kulczycka-Baj

 

 

DSC_0059.jpegDSC_0116.jpegDSC_0123.jpegDSC05247.jpegZ4.jpeg
<./div>