Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Zagwiździu
Dziś jest: piątek, 02-06-2023, Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny

Nasze Gimnazjum w Katowicach

W środę 14.12. b.r. klasy drugie i trzecie Publicznego Gimnazjum w Zagwiździu wraz z wychowawcami  udały się do Katowic…na Śląsk, Górny Śląsk, tak pewnie dopowiedziałaby część osób i ...to też prawda. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że Górny Śląsk jako kraina historyczna jest zarówno w Katowicach, Opolu, jak i całej gminie Murów i że jadąc do Katowic, to my na Górnym Śląsku jesteśmy cały czas? Ilu z nas wie, że Górny Śląsk to większa część woj. opolskiego, a praktycznie tylko powiaty namysłowski i brzeski leżą na Dolnym Śląsku?

Dla zobrazowania ww. faktu, zamieszczamy mapy Górnego Śląska:

gorny-slask_duzy.gif
Gorny Slonsk 2.jpeg

Wizytę rozpoczęliśmy od wejścia do Narodowej Orkiestry Symfonii Polskiego Radia. Sala koncertowa robi ogromne wrażenie.  Praktycznie wszystkie 1800 miejsc jest usytuowanych bardzo blisko sceny lub nad nią. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów. Specjalnie skonstruowane ściany betonowe sprawiają, że akustyka jest tu na najwyższym poziomie. Potwierdzeniem tego niech będzie, że dach nad tą salą ma wagę bagatela 300 ton! Koncerty są nagrywane i puszczane na żywo lub z odtworzenia w programie drugim Polskiego Radia. O tym,
że muzykę klasyczną można tam połączyć z innymi gatunkami muzycznymi przekonamy się z tego utworu:

https://www.youtube.com/watch?v=IsxPVmC0H2I

Z NOSPR-u przeszliśmy zaledwie 300m i znaleźliśmy się w Muzeum Śląskim oglądając wystawy: „Galeria Sztuki Polskiej” i „Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Z drugiej wystawy mieliśmy możliwość poznania burzliwych dziejów, a także zmian zachodzących na skutek industrializacji regionu. Młodzieży spodobała się multimedialna gra Monopoly Silesia, a także możliwość sprawdzenia się w quizie języka śląskiego, także w wersji komputerowej.

Kolejną częścią była wizyta w Sejmiku Śląskim. O tym miejscu opowiadał dr Jerzy Gorzelik (historyk sztuki, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska).  Sejm Śląski (taka nazwa obowiązywała w okresie międzywojennym) wybudowano w latach dwudziestych XX wieku. Województwo śląskie miało wtedy statut autonomicznego regionu, który oprócz Sejmu dysponował własnym Skarbem mając ogromne możliwości finansowe oraz bardzo szeroki zakres uprawnień. Ciekawostką jest, że Sejm Polski jest wzorowany na Sejmie Śląskim, oczywiście w większym wymiarze.

Ostatnią częścią wizyty w centrum Katowic było przejście na Rynek, gdzie odbywa się obecnie  Jarmark Świąteczny. Część uczniów skorzystała z usytuowanego obok sztucznego lodowiska.

Na koniec przejechaliśmy na robotnicze osiedle Nikiszowiec, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po najważniejszych miejscach tej dzielnicy. Unikatowa zabudowa i styl tego osiedla sprawia jakbyśmy się przenieśli w inny wymiar czasowy. Wszystko wybudowane w cegle. W swoich najlepszych czasach na osiedlu oprócz oczywiście kopalni (działa do dzisiaj jako KWK Wieczorek, jedna z ostatnich trzech w Katowicach) funkcjonowały dwie szkoły, jedna dla chłopców, druga dla dziewcząt. Do tego kościół, szpital, karczma, apteka, pralnia i łaźnia osiedlowa.

Wycieczka mimo, że tylko jednodniowa obfitowała w wiele ciekawych miejsc, dlatego warto przyjechać do Katowic i okolic, zmieniając kierunek wycieczek z utartych szkolnych szlaków.


Wychowawcy klas drugich i trzecich PG Zagwiździe

Fotogaleria:

 

 

DSC_0059.jpegDSC_0116.jpegDSC_0123.jpegDSC05247.jpegZ4.jpeg
<./div>